Splněná předsevzetí, aneb s vizí do nového roku

05.01.2023

První dva týdny po novém roce jsou vždy ve znamení novoročních předsevzetí. Životnost těchto předsevzetí bývá velmi krátká, ale nemusí. Jak to udělat, aby se jejich životnost prodloužila? Pozorně se začtěte, letos to totiž konečně klapne ;-)


Jak nejčastěji takové předsevzetí vzniká? Ráno se vzbudíte, zapnete mobil a všude vás bombardují zprávy o novoročních předsevzetích. V tu chvíli začnete přemýšlet nad tím, že si určitě všichni ostatní dali nějaké předsevzetí. Po několika vteřinách mozkové aktivity připluje zcela nečekaná myšlenka: "dám si předsevzetí!" Pak si dost pravděpodobně řeknete třeba něco jako, že zhubnete. Nabuzeni svým odhodláním vyrazíte do nejbližšího gymu. První týden jdete do posilovny třikrát, další dvakrát, následně jednou a pak to tak nějak vyšumí. Znáte to? Teď už víte, co jistojistě nefunguje. Co však jistojistě pomůže, je jasná vize, tak pojďme na to.

Vize.

Vize je představa, ideální představa toho, co chceme a po čem toužíme. Dost možná už jste někdy slyšeli pojem "firemní vize", který je zásadním prvkem firemní identity. Ve firmách slouží k tomu, aby všichni věděli, kam daná společnost směřuje, protože díky tomu rapidně narůstá chuť zaměstnanců podílet se na výsledku, tedy motivuje. S vizí lze úplně stejně pracovat i v osobní rovině. Existuje mnoho typů vizí, vy ale hledejte takovou, která bude funkční a pomůže vám dosáhnout požadovaného stavu. Správně nastavená vize má dva základní aspekty, a to co největší propracovanost a propojení s vlastními hodnotami. Při jejím vytváření sněte, vizualizujte a buďte kreativní. Ke své vizi přistupujte, jako kdybyste ji už žili, představujte si maximálně ten stav, po němž toužíte.

Záznam.

Vizi je velmi důležité mít někde zaznamenanou, ať už proto, že ji můžete dále rozvíjet nebo se k ní kdykoliv vracet. Jedná se o velmi motivační součást celého procesu. Neomezujte se pouze na písemný záznam, může mít podobu videa, zvukového záznamu nebo kupříkladu myšlenkové mapy. Dejte co největší prostor své kreativitě a hlavně si pořádně vytváření své vize (=své budoucnosti) užijte.

Já nejraději využívám myšlenkové mapy a písemný záznam. Myšlenkové mapy jsou velmi jednoduchý vizualizační nástroj pro grafický zápis myšlenek, jejich vztahů a souvislostí. Nejčastější způsob zápisu je na papír, kdy začnete tak, že si doprostřed papíru napíšete ústřední téma, kterému se chcete věnovat. Následně zapisujete nebo kreslíte své myšlenky ve formě hesel, krátkých slovních spojení či obrázků. Vyzkoušet můžete také digitální verzi myšlenkových map. Existuje mnoho aplikací a vizualizačních nástrojů, já nejraději pracuji s Canvou. Canva je bezplatný online nástroj (v češtině) pro navrhování čehokoliv grafického. Stačí si v Canvě zadat do vyhledávání šablon "myšlenkové mapy", vyberete jednu z více než 700 šablon a můžete začít tvořit z obrovského množství prvků, fotek, tvarů, rámečků, nálepek, grafů, videí i zvuků. Upřímně, když jsem Canvu objevila, byla jsem uchvácená z možností, které nabízí. Vizuální výstup mě vždy překvapí, pokaždé je naprosto úžasný, působí totiž přímo profesionálně.

Formulace.

Pokud se rozhodnete pro slovní či písemnou formulaci své vize, vzpomeňte si na těchto 5 zásad pro správnou formulaci. Zcela správně tušíte, že formulace vize má zásadní dopad na to, jestli vám opravdu v motivaci pomůže a posune vás k její realizaci.

  • Formulujte vizi v přítomném čase, jako byste ji už žili (jsem, mám, cítím se, užívám si, ...).
  • Používejte aktivní slovesa, ta dají vizi život (chodím, běhám, pracuji, věnuji se, pečuji, ...).
  • Vždy pozitivně, pozitivní myšlení podporuje životní spokojenost (místo "nemám stres" použijte třeba "cítím se pohodově").
  • Propojte s vlastními hodnotami (zdraví, péče, sebejistota, svoboda, poctivost, odvaha, kreativita, úspěch, přátelství, láska, rodina, bezpečí, porozumění, bohatství, ...).
  • Určete si časový horizont (vize je dlouhodobá záležitost, minimum je rok, spíše ji směřujte 5 let a dále)

Vrátím se k příkladu s novoročním předsevzetím. Zde může vize znít: "Jsem spokojená se svým tělem a pečuji o něj. Nosím konfekční velikost 38, nosím minisukně a zapnu své vysněné šaty. Chodím pravidelně do posilovny, schody do druhého patra vyběhnu a užívám si lehkost pohybu. Cítím se sebejistě a vážím si sama sebe za to, co jsem dokázala. Mám neustále plno energie, takže mohu déle hrát pohybové hry se svými dětmi. Cítím se svobodně ve svém těle."

Pro porovnání síly vize připomenu začátek článku, proti právě uvedené formulaci vize stojí: "zhubnu".

Nejčastější chyby při tvorbě vize.

Vyvarujte se dvou nejčastějších chyb, ať je vaše vize odkázána k úspěchu. První častou chybou je, že je vize formulována v podmiňovacím způsobu, tedy "byl bych", "chtěl bych", "užíval bych si". Podmiňovací způsob zdůrazňuje našemu mozku informaci, že daný stav ještě nenastal a nepomáhá s vnitřní motivací. Druhou nejčastější chybou je převzetí vize. Aby vize fungovala, je potřeba vytvořit si vlastní, jedinečnou vizi. Samozřejmě se můžete inspirovat, pak se ale vraťte k sobě a použijte vlastní slova, vlastní představu či myšlenkovou mapu. Vlastní slova jsou totiž posledním prvkem funkční vize, reflektují totiž vás samotné a tím opět zvýšíte úroveň vlastní motivace.

Vytvoření vize.

Teď už tedy víte to nejdůležitější a je čas na tvorbu. Stanovte se si ve svém diáři dostatečný časový prostor, kdy vás nikdo nebude rušit, kdy budete mít klid a budete se moci věnovat pouze své vizi a začněte. Přikládám několik otázek, které vám usnadní přemýšlení. Zkuste si odpovědět na následující otázky.

  • Po čem nejvíce toužíte?
  • Jak vypadá ideální stav za x let?
  • V jakém prostředí žijete?
  • S jakými pocity večer usínáte?
  • Kým jste?
  • Co umíte, jaké máte dovednosti?
  • Co je pro vás důležité?
  • Co vám dělá radost?
  • Jaké hodnoty reprezentujete?
  • Jaký to má pro vás smysl?
  • Čím inspirujete ostatní?

Doporučuji s vizí pracovat dlouhodobě, pravidelně ji revidovat a připomínat si ji. Můžete si vytvořit krátkou verzi své vize, která se bude lépe pamatovat. Vyzkoušejte další můj poslední tip pro další upgrade motivace. Pohrajte si se svou vizí do jednoduché grafiky (třeba v Canvě) a tuto grafiku si nastavte jako pozadí do mobilu nebo počítače, budete mít tak svou vizi (=svou motivaci) neustále na očích.

Životní spokojenost však nespočívá pouze v tom, znát svoji vizi, ale také ji začít realizovat... ale o tom až příště.

Přeji všem do nového roku co nejvíce splněných předsevzetí a užijte si tvorbu své vize.


Hledáte svoji vizi a stále nic? Ráda vás celým procesem provedu individuálně v rámci koučovacího setkání.

 

Děkuji všem klientům, firmám, partnerům i studentkám za přízeň a srdečně se těším na nové v roce 2023!

Monika

Líbil se Vám článek? Zaregistrujte se k odběru novinek a získáte novinky jako první a navíc 30 minut koučování zdarma!